Guatemala 2017

The winning lots are coffees scoring 86 points and above in each cupping by both the National Jury and the Cup of Excellence International Jury. These coffees have each been cupped a minimum of five different times during the cupping process. The lot size indicates the number of 30kg boxes. Each box contains two 15kg vacuum packed bags.

Winning Farms

Rank Size Farm / CWS Farmer / Representative Region Score
1a 6 El Paraxaj 2017 Ana Lucia Meneses Hernandez Chimaltenango, Acatenango 90.36
1b 5 El Paraxaj 2017 Ana Lucia Meneses Hernandez Chimaltenango, Acatenango 90.36
2a 9 El Injerto I 2017 Arturo de Jesus Aguirre Escobar La Libertad, Huehuetenango 90.19
2b 8 El Injerto I 2017 Arturo de Jesus Aguirre Escobar La Libertad, Huehuetenango 90.19
3 20 Las Macadamias 2017 Arturo Manuel Aguirre Saenz La Libertad, Huehuetenango 89.69
4 16 El Morito I 2017 Jose Roberto Monterroso Pineda Jalapa, Mataquescuintla 89.67
5 16 San Guayaba 2017 Juan Diego de la Cerda Palencia, Guatemala 89.42
6 32 Kalibus La Sierra 2017 Pompeyo Castillo Cerezo San Cristobal Acasaguastlán, El Progreso 88.75
7 18 Las Rosas 2017 Rolando Belarmino Villatoro Villatoro San Pedro Necta, Huehuetenango 88.47
8 8 Santa Felisa 2017 Ana Lucia Meneses Hernandez Chimaltenango, Acatenango 88.36
9 52 San Antonio de Esquipulas y... Jorge Sergio Tulio Ovalle Alvarado La Democracia, Huehetenango 88.00
10 14 La Soledad y Anexo 2017 Henio Raul Perez Melendez Acatenango, Chimaltenango 87.97
11 18 Isnul 2017 Guillermo Javier Perez Anzueto La Democracia, Huehuetenango 87.17
12 16 El Morito II 2017 Jose Roberto Monterroso Pineda Jalapa, Mataquescuintla 87.11
13 15 Rio Dorado 2017 Jose Roberto Monterroso Pineda Jalapa, Mataquescuintla 87.00
14 19 Rio Arriba 2017 Juan Diego de la Cerda Palencia, Guatemala 86.89
15 28 La Bella 2017 Teodoro Enrique Engelhardt Ortega San Agustín Acasaguastlán, El Progreso 86.86
16 20 El Centro 2017 Inmer Abel Valladares Rodriguez Monjas, Jalapa 86.81
17 17 La Esperanza 2017 Pedro Villatoro Castillo La Libertad, Huehuetenango 86.67
18 26 La Florida 2017 Teodoro Enrique Engelhardt Ortega El Progreso, San Cristobal Acasaguastlán 86.64
19 18 Lo de Morales 2017 Jose Roberto Monterroso Pineda Jalapa, Mataquescuintla 86.58
20 33 San Antonio El Bosque 2017 Mario Marinelli Perez Santa Rosa, Santa Rosa de Lima 86.56
21 16 Carmona 2017 Maria del Socorro Ester Zelaya Aguirre Antigua Guatemala, Sacatepequez 86.56
22 15 Corral Viejo y Anexo 2017 Antonio Colom Caballeros Guatemala, Palencia 86.50
23 16 El Socorro 2017 Juan Diego de la Cerda Palencia, Guatemala 86.39
24 16 Concepcion Pixcaya 2017 Manuel Guillermo Zaghi Miron San Juan Sacatepequez, Guatemala 86.33
25 41 El Tambor 2017 Maria Floridalma Solano Figueroa Palencia, Guatemala 86.28
26 21 Bella Elizabeth 2017 Erwin Humberto Argueta Herrera San Pedro Necta, Huehuetenango 86.17
27 29 Alotepeque 2017 Mario Jordan Duarte Concepcion Las Minas, Chiquimula 86.14
28 48 La Tormenta 2017 Maria del Carmen Vela Ruiz El Progreso, San Agustín Acasaguastlán 86.00